Подорож з діабетом може виявитися непростим завданням, особливо якщо ви подорожуєте вперше після постановки діагнозу. Але діабет не має завадити вам пізнавати світ!
Дотримуйтеся нашого плану додаткових запобіжніх заходів до та під час поїздки, а також порад щодо контролю діабету, коли ви у відпустці.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Ваша підготовка залежатиме від того, куди і як надовго ви їдете, але будь-який мандрівник з діабетом повинен почати з цих кроків.
Попросіть лікаря написати довідку, що пояснює ваш стан (наприклад, що у вас діабет 1-го типу) і ваші потреби в ліках. Зробіть кілька копій на випадок, якщо ви загубите одну з них. Бажано, щоб довідка була написана двома мовами: рідною (наприклад, українською) і англійською (в ідеалі ще мовою країни, до якої ви вирушаєте).
Під час візиту до лікаря попросіть його виписати додатковий рецепт на випадок, якщо вам знадобиться більше ліків, поки ви будете у від'їзді. Ви також можете використати цей візит, щоб скласти план дій на випадок надзвичайної ситуації, пов'язаної з діабетом.
Якщо ви летите вперше, варто заздалегідь ознайомитися з інформацією на сайті авіакомпанії, щоб дізнатися, що дозволено перевозити на борту літака. Зазвичай авіакомпанії не забороняють брати на борт ліки та приладдя для лікування діабету, але у них може бути спеціальна процедура перевірки та поводження з вашими ліками. Важливо, щоб ви запечатали всі ліки в окремий пластиковий пакет (ніж інші рідини) і все було чітко промарковано.
Інсулінові помпи та системи безперервного моніторування не мають зазнавати впливу рентген-детекторів. Це може порушити роботу гаджетів та вплинути на правильність введення інсуліну. За необхідності попросіть ручний огляд.
Будьте на крок попереду свого голоду і відмовтеся від нездорової їжі, приготувавши здорові закуски, які не потрібно зберігати в холодильнику. Однак не забувайте, що кожен перекус впливає на рівень цукру в крові. Чудовими варіантами здорових перекусів є:
Незалежно від того, наскільки ретельно ви підготувалися, іноді все може піти не за планом. Навіть якщо трапиться найгірший сценарій, ці кроки допоможуть вам впоратися.
Будьте чесними та відвертими щодо вашого діабету із супутниками, особливо, якщо ви подорожуєте наодинці. Важливо мати при собі медичну картку, в якій описано ваш стан, а також ідентифікаційний медичний браслет з написом: «У МЕНЕ ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1-ГО / 2-ГО ТИПУ» яскравого, наприклад, червоного кольору.
Таким чином, якщо у вас трапиться напад гіпоглікемії (низький рівень цукру в крові), і ви втратите контроль або свідомість, правильна інформація дозволить оточуючим допомогти вам швидко і належним чином.
Також корисно носити в гаманці картку з більш детальною інформацією, наприклад, чи приймаєте ви інсулін, та інструкціями про те, як діяти в надзвичайних ситуаціях, пов'язаних з діабетом, згідно з планом, який ви обговорили з лікарем.
Нарешті, не забудьте зберегти номер телефону для екстреної допомоги у своєму мобільному телефоні в розділі «Контакти для екстрених випадків». Медичні працівники шукатимуть його, якщо ви будете непритомні або не зможете відповісти на їхні запитання.
Перш за все, переконайтеся, що у вас є всі необхідні ліки та приладдя. Щоб захистити ефективність ваших ліків і бути готовим до непередбачуванних змін під час подорожі, не забудьте про це:
Тримайте інсулін та інші ліки в ручній поклажі, що зберігається у верхньому відсіку поруч з вами або під вашим сидінням. Не зберігайте ліки в зареєстрованому багажі.
Ви завжди повинні подорожувати з перекусами в рюкзаку або ручній поклажі, щоб компенсувати пропущені або запізнілі прийоми їжі. Також важливо тримати під рукою спеціальні засоби для швидкого лікування гіпоглікемії, наприклад, таблетки глюкози або гелі, якщо вам знадобиться швидка «підзарядка».
Коли ваш розпорядок дня змінюється, складніше передбачити та врахувати зміни рівня цукру в крові. Додайте до цього безліч нових справ, нову їжу, затримку вильоту тощо, і вам, швидше за все, доведеться внести деякі корективи, щоб запобігти виникненню надзвичайних ситуацій, пов'язаних з діабетом.
Корисно подивитися деякі продукти, які ви плануєте з'їсти, на веб-сайті з підрахунку калорій (Гугл на допомогу!), щоб дізнатися, скільки вуглеводів і калорій вони містять.
Коли час прийому їжі зміщується, і ви їсте більше, ніж зазвичай (або нові для вас продукти), частіше перевіряйте рівень глюкози в крові, щоб розуміти, як їжа впливає на ваш організм.
Подорожуючи світом, пам'ятайте, що довгі екскурсії можуть «виснажити» ваш рівень глюкози, а ліниві післяобідні посиденьки біля басейну можуть, навпаки, призвести до підвищення рівня глюкози в крові.
Якщо ви активніші, ніж зазвичай, будьте готові частіше перевіряти рівень цукру в крові протягом дня.
Не завжди легко підтримувати свій звичний спосіб життя у відпустці, особливо коли ви подорожуєте через різні часові пояси. Тим не менш, намагайтеся не відходити занадто далеко від звичної рутини.
Ви можете бути гнучкими, коли справа доходить до нових видів діяльності, їжі та розкладу, але ваш діабет — ні. Проте, спланувавши все заздалегідь, ви зможете без проблем насолоджуватися подорожжю та досліджувати світ.
Читайте також:
Що завжди потрібно мати з собою людині з діабетом?
Обираємо сонцезахисні окуляри! На що звернути увагу?
Пляжний відпочинок з помпою: відповіді на найпоширеніші запитання
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані