Якщо у вас цукровий діабет 1-го типу, скоріше за все, вам добре відома дата «11.01.1922». Дехто навіть вважає цей день своїм другим днем народження. Саме 11 січня 102 роки тому інсулін вперше використали для лікування діабету 1-го типу, який відтоді перестав бути смертельним вироком.
Про дивовижне відкриття та справжній прорив у лікування невиліковного захворювання — читайте у статті.
До відкриття інсуліну в 1921 люди з діабетом жили недовго; лікарі мало чим могли їм допомогти. Найефективнішим способом лікування було дотримання дуже суворої дієти з мінімальним вмістом вуглеводів і цукру та високим вмістом жирів і білків. Це могло допомогти «виграти» пацієнтам у кращому випадку кілька років, але не могло врятувати їх. Суворі дієти [деякі передбачали споживання лише 450 калорій на день!] іноді навіть призводили до голодної смерті пацієнтів.
Читайте також: Як лікували діабет до появи інсуліну?
«Прорив» стався в Університеті Торонто влітку 1921, коли молодий лікар Фредерік Бантінг і його асистент Чарльз Бест успішно виділили інсулін з підшлункової піддослідних собак, викликали у них симптоми діабету, а потім розпочали програму ін'єкцій інсуліну, яка повернула тварин до нормального стану. Про їхнє відкриття було оголошено світові 14 листопада 1921.
Читайте також: Майже знаменитий: хто такий Кларк Ноубл, і до чого тут інсулін?
Через кілька місяців, заручившись підтримкою професора Джона Маклеода з Університету Торонто, обидва вчені розпочали підготовку до першого застосування інсуліну людині. Завдяки біохіміку Джеймсу Колліпу, вони розробили більш рафіновану і чисту форму інсуліну, цього разу з підшлункової залози великої рогатої худоби [корів], і застосували її для лікування Леонарда Томпсона.
Леонард Томпсон був 14-річним хлопчиком з дворічною історією діабету, який підтримував своє життя, по суті, голодуванням.
Він то впадав, то виходив з діабетичної коми і важив лише 30 кілограмів. Батько хлопчика погодився, що його син має стати першим, хто випробує інсулін, який ще ніколи не тестували на інших людях.
11 січня 1922 Бантінг і Бест принесли свій екстракт до лікарні в Торонто, і перша в історії ін'єкція інсуліну була зроблена Леонарду Томпсону.
Рівень глюкози в крові підлітка знизився з 24,4 ммоль/л до 17,8 ммоль/л. [перша доза мала явні домішки, що спричинило стерильний абсцес; швидко було розроблено метод очищення, і вже через 12 днів, 23 січня, Леонард отримав другу дозу очищеного екстракту; цього разу все пройшло успішно — рівень цукру нормалізувався без явних побічних ефектів].
Вперше в історії діабет 1-го типу перестав бути смертельним вироком. Університет Торонто негайно надав фармацевтичним компаніям ліцензію на виробництво інсуліну без сплати роялті.
Газета «Торонто Дейлі Стар» опублікувала новину на день раніше за інші видання (Див. фото вище):
«...одне з найважливіших відкриттів у сучасних медичних дослідженнях було зроблено... Це не ліки від діабету, стверджують його автори. Але вже за півроку їхнє відкриття, як вони сподіваються, знайде широке застосування, принаймні, значно подовжить життя».
Торонто Дейлі Стар, 22 березня 1922
До 1923 інсулін став широко доступним, врятувавши незліченну кількість життів по всьому світу, а Бантінг і Маклеод отримали Нобелівську премію з медицини [яку вони розділили з Бестом і Колліпом]. На сьогоднішній день це найшвидше присудження Нобелівської премії за здійснення прориву в медицині.
Читайте також:
Інсулін від А до Я: все, що потрібно знати про цей гормон
Інсуліни майбутнього: 4 найновіші розробки
Щотижневий інсулін для лікування цукрового діабету 1-го типу: останні дані досліджень
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані