Давайте трохи зануримося в історію діабету, та дізнаємося, як діагностували та лікували захворювання в давнину, коли ще не знали про інсулін, метформін та глюкометри.
Автор статті — Юлія Кривов'яз, к.м.н., лікарка-ендокринологиня в Медичному центрі Achilles, з більш ніж 10-річним досвідом роботи.
Instagram: @doctor_kryvoviaz
Перші згадки про діабет були ще в Стародавньому Єгипті. Тоді не могли зрозуміти його причини та плутали за симптомами з іншими захворюваннями. Ліки проти діабету виглядали так:
«Мірний стакан, наповнений водою. У ньому розмішати ягоди бузини, волокна рослини асіт, свіже молоко, пиво, квітки огірка і зелені фініки».
Про ефективність ліків інформації до наших днів не дійшло.
Описали діабет також стародавні греки. Але пов'язали вони це захворювання не з рівнем цукру, а з засвоюванням рідини:
«Організм втрачає здатність утримувати рідину, і хворий змушений постійно пити».
У Китаї використовували настої на травах, основний з яких був сідач. Всього ж використовувалося близько сотні різних трав. Але алгоритм підбору цих трав був незрозумілий. Та й самі китайці не зрозуміли основну причину захворювання.
Основна проблема стародавньої медицини полягала в тому, що тоді не могли зрозуміти, з чим пов'язаний діабет. Звертали увагу тільки на гостру спрагу і часте сечовипускання. З чого часто робили висновок, що це захворювання нирок і нерідко звинувачували сіль.
Ближче до успіху був знаменитий перський лікар Авіценна, у якого було кілька успішних випадків лікування хворих на діабет 2-го типу. Він використовував настої з люпину, пажитника та куркуми.
Найефективнішими в боротьбі з недугою виявилися індуси. Лікарі зі Стародавньої Індії вміли розрізняти діабет 1-го та 2-го типів. Діагностували діабет за допомогою мурах: у хворого сеча була багата на цукор і приваблювала мурах. Індуси помітили, що у хворих старшого віку, які страждають ожирінням, діабет зовсім інший, ніж у молодих і худих.
⠀
Лише в 1922 році канадці Фредерік Бантинг, Чарльз Бест і Джеймс Колліп отримали інсулін, достатньо чистий, щоб його можна було вводити хворому на діабет.
Читайте також:
Еволюція інсуліну: від відкриття до наших днів
Фредерік Бантінг: 10 цікавих фактів з життя винахідника інсуліну
Правда чи брехня? 13 популярних міфів про діабет 2 типу
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані