Інсулін необхідний людям з цукровим діабетом, зокрема 1 типу, щоб жити. Проте, прийом інсуліну може мати певні побічні ефекти, як будь-які ліки. Найпоширенішим є збільшення у вазі.
Стан, за якого людина навмисно зменшує або взагалі перестає приймати необхідний інсулін, щоб схуднути називається діабулімією.
***Longread
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Діабулімія — це серйозний розлад харчової поведінки, який може розвинутися у людей, що вживають інсулін. Людина з діабетичною булімією свідомо обмежує або уникає прийому інсуліну, щоб схуднути або не набрати зайву вагу.
Але коли у вас діабет 1-го типу, вам потрібен інсулін, щоб жити! Часткова або повна відмова від інсуліну при ЦД1 загрожує виникненням сер'озних ускладнень діабету та є небезпечною для життя.
Експерти в галузі охорони здоров'я назвали діабулімію «найнебезпечнішим харчовим розладом у світі».
Разом з обмеженням або відмовою від інсуліну можуть спостерігатися й інші поведінкові реакції, щоб контролювати вагу, такі як:
Деякі люди не припиняють або зменшують дозу інсуліну, а натомість починають контролювати свою вагу і фігуру за допомогою обмеження їжі або надмірних фізичних навантажень, що своєю чергою позбавляє необхідності приймати інсулін.
Якщо у вас цукровий діабет, зокрема 1 типу, вам необхідно робити багато речей щодня, щоб контролювати його. Це може зіграти певну роль у виникненні діабулімії, наприклад:
Діабулімія зустрічається частіше, ніж ви могли б подумати. Як і будь-які розлади харчової поведінки, вона може вражати як чоловіків, так і жінок.
Національна асоціація розладів харчової поведінки (NEDA) вивчає проблему діабулімії та аналізує клінічні дослідження з початку 1990-х років до сьогодні. Висновки NEDA включають наступне:
Дослідження 2016 року показало, що така ж поширеність і ризик виникнення діабулімії існують у всіх людей з інсулінозалежністю, в тому числі з діабетом 2 типу і LADA (латентним автоімунним діабетом дорослих).
Одним з поширених побічних ефектів прийому інсуліну може бути набір зайвої ваги. Часто це трапляється через неправильно підібрані дози інсуліну. Деяким людям важко з цим впоратися, і це може бути однією з причин, чому вони починають пропускати прийоми інсуліну.
Без інсуліну рівень цукру в крові дуже швидко підвищується. Це називається гіперглікемією (або гіпер), і ви починаєте часто ходити до туалету. Усі калорії, які ви отримуєте з їжею, проходять крізь організм і виводяться з сечею.
Це означає, що ви не можете отримати необхідну енергію з їжі, і замість цього ваш організм починає розщеплювати жирові відкладення. Це призводить до різкої втрати ваги.
Якщо ви не отримуєте інсулін (або отримуєте його в недостатній кількості), ваш рівень цукру в крові постійно тримається на високій позначці. Перш за все, це може призвести до діабетичного кетоацидозу (ДКА) — потенційно небезпечний для життя стан, який часто вимагає госпіталізації.
Наступні симптоми також можуть бути наслідками діабулімії:
З часом нестача інсуліну може призвести до розвитку важких ускладнень діабету, оскільки високий рівень цукру в крові пошкоджує кровоносні судини. Ви можете втратити зір, пошкодити нирки та нерви в ногах тощо.
Може бути важко вирватися зі згубного кола, коли ви не приймаєте інсулін. Але з правильною допомогою та підтримкою ви можете одужати від діабулімії.
Перший крок до одужання — це звернення по допомогу.
Контролювати діабет не завжди легко. А впоратися з таким розладом харчової поведінки, як діабулімія, може бути ще складніше. Вам також може бути соромно приховувати це від близьких людей.
Але ви боретеся з серйозним захворюванням, і ніхто не може впоратися з ним самотужки. Це не означає, що ви слабка людина. У кожного, хто живе з діабетом, бувають злети і падіння. В якісь момент вам може знадобитись допомога.
Поговоріть з кимось, кому ви довіряєте. Це може бути ваш друг, кохана людина, батьки, брат чи сестра, колега або ваш ендокринолог.
Наступний крок, коли будете готові — зверніться за консультацією до лікаря.
Діабулімія потребує ретельного лікування командою фахівців: психолога, дієтолога, ендокринолога. Вас можуть направити до клініки з лікування розладів харчової поведінки або до консультанта для отримання спеціалізованої допомоги.
Ви також можете попросити члена родини або друга піти з вами на прийом до лікаря.
Читайте також:
4 способи зберегти позитивний настрій, якщо у вас діагностували діабет
Важка депресія часто спричинена інсулінорезистентністю: результати дослідження
10 способів підтримати близьку людину з діабетом
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані