Словник діабетичних термінів. Частина 2

Якщо ви читаєте цю статтю, ймовірно, вам або вашій близькій людині нещодавно діагностували цукровий діабет. Щоб допомогти вам швидше розібратися з діабетичними термінами і почати краще орієнтуватися у світі діабету, ми створили цей діа-словник.

P.S.: Всім новачкам з діабетом обов'язково до прочитання.

Словник діабетичних термінів. Частина 2 - изображение

Словник діабетичних термінів. Частина 1


Час в цільовому діапазоні (або TIR/ Time in Range)

Це відсоток часу, який ви проводите у вашому цільовому діапазоні рівня глюкози (цукру) в крові. Цей діапазон може дещо відрізнятися для різних людей. Зазвичай експерти рекомендують проводити понад 70% дня (близько 17 годин на день) в діапазоні від 3,9 до 10 ммоль/л (70-180 мг/дц). 

Безперервний моніторинг глюкози (або CGM/ Continuous glucose monitor)

Сучасний інструмент для контролю діабету, який дозволяє відстежувати ваш рівень глікемії у режимі реального часу 24/7 та попередити настання критичних станів при діабеті, як-от гіпо- чи гіперглікемія.

Діабетичний кетоацидоз (ДКА) 

Гостре ускладнення цукрового діабету, більш характерне для людей з ЦД 1-го типу, що потребує негайного лікування та характеризується гіперглікемією (понад 13,9 ммоль/л, 250 мг/дл) та наявністю кетонів в сечі/крові. 

Шприц-ручка

Засіб для введення інсуліну. Бувають одноразові та багаторазові.

Феномен «ранкової зорі» (або феномен світанку)

Ранкове підвищення рівня цукру в крові, яке відбувається у відповідь на зниження рівня інсуліну і сплеск гормонів росту.

Феномен Сомоджі (постгіпоглікемічна гіперглікемія)

Відновлення високого рівня глюкози в крові у відповідь на низький рівень глюкози в крові.

Активний інсулін (IOB/ Insulin on board)

Кількість інсуліну, який все ще працює у вашому організмі після попередньої ін'єкції інсуліну швидкої дії або болюсу (на помпі).

Глікемічний індекс (ГІ)

Показник, що класифікує продукти на основі того, наскільки швидко вони перетравлюються і підвищують рівень глюкози в крові. ГІ коливається від 0 до 100, де 100 — це чиста глюкоза або цукор. Чим нижчий ГІ продукту, тим повільніше підвищується рівень цукру в крові після його вживання, і навпаки.

Глікемічне навантаження (ГН)

Показник, що визначає кількість вуглеводів у порції їжі разом з тим, як швидко вони підвищують рівень глюкози в крові. ГН менше 10 означає, що продукт має мінімальний вплив на рівень цукру в крові. 

Вуглеводний коефіцієнт (ВК)

Показник, що визначає, скільки грамів вуглеводів вам покриває 1 одиниця інсуліну (1 ОД).

Коефіцієнт чутливості до інсуліну (КЧІ)

Показник, що визначає, на скільки ммоль/л 1 ОД інсуліну короткої / ультракороткої дії знижує ваш рівень цукру в крові.

«Медовий місяць» діабету (або фаза ремісії ЦД1)

Це період після встановлення діагнозу ЦД 1-го типу (зазвичай, через кілька тижнів після початку інсулінотерапії), коли підшлункова залоза все ще здатна виробляти значну кількість власного інсуліну, що допомагає нормалізувати рівень цукру в крові і знизити дозу інсуліну, яку потрібно вводити. Може тривати від кількох тижнів до кількох місяців, ба навіть років (індивідуально).

Гестаційний цукровий діабет (або діабет вагітних)

Тип діабету, що виникає у деяких жінок під час вагітності (зазвичай розвивається між 24-м і 28-м тижнями), і зникає після пологів. Підвищує ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу в майбутньому.

Експозиція інсуліну

Пауза між введенням інсуліну і початком прийому їжі. Потрібна для того, щоби час активної дії інсуліну співпав з безпосередньо прийомом їжі (як це відбувається у здорових людей без діабету), щоби уникнути різких перепадів цукру в крові після їжі.

 


Джерела: Школа контролю цукрового діабету (для пацієнта). Частина 1, 3

Читайте також:

Словник діабетичних термінів. Частина 1

Книга «Школа контролю цукрового діабету. Частина 3. Технічна підтримка» — ваш путівник світом DiaTech. Встигніть отримати свій екземпляр!

 

Ми в Instagram та Telegram