Зазвичай діабет зовсім не асоціюють зі спортом і вважають, що при цьому захворюванні рівень фізичної активності повинен бути мінімальним (це не так!), і навіть на фізкультуру в школі краще не ходити. Звісно, у всіх різна ситуація і потрібно зважати на індивідуальні особливості, але саме мені спорт тільки допоміг у житті!
Поговорімо, що потрібно для безпечного заняття спортом з діабетом.
Автор статті — Дмитро Іванов, діабет-блогер (стаж ЦД1 — 25 років), експерт з моніторингу.
Instagram: @diabetik_dima, Telegram: Diabetik_Dima, You-Tube Канал
Це найнеобхідніша річ, оскільки у розпалі тренування можна просто пропустити перші сигнали низького цукру.
Немає моніторингу — кожні 30 хвилин перевіряйте рівень цукру в крові за допомогою глюкометра.
У вашій спортивний сумці завжди має бути декстроза, глюкоза або фруктовий сік. Не використовуйте мед, шоколад, льодяники тощо — вони довго піднімають цукор. А під час тренування, особливо якщо це ігровий вид спорту, дуже важлива швидкість — ніхто не буде чекати 10-15 хвилин, поки ви з'їсте снікерс і ваш ЦК прийде до норми.
При діабеті організм швидше зневоднюється. Це може призвести до гіперглікемії (високий рівень цукру в крові). Пийте достатньо рідини протягом дня, і не забудьте про пляшку з водою, вирушаючи на тренування.
Не забувайте фіксувати ваші діа-гаджети: CGM, помпа.
Низкий цукор в крові під час тренування — це те, що лякає всіх найбільше і те, чого потрібно намагитася уникнути усіма можливими способами, інакше задоволення і користі від роботи в залі буде в рази менше. Крім того, це дуже небезпечний стан, який може призвести до травми. Тому тренер або хтось у залі обов'язково повинен знати про вашу особливість.
Звісно, без моніторингу в мене бували випадки низького цукру на тренуваннях, але я доволі швидко навчився їх визначати і вчасно сідати на лаву запасних.
Як же звести до мінімуму ймовірність виникнення гіпо під час тренування:
Якщо рівень цукру в крові буде зависоким — тренування також не матиме сенсу.
ВАЖЛИВО: Силове тренування — це анаеробний вид спорту, тому після заняття цукор крові може рости. Але через 3-4 години організм почне відновлюватися і можливо знабиться відкоригувати базу (базальний інсулін) чи з'їсти вуглеводів.
Тут все трохи складніше.
Якщо хочете тренуватися із задоволенням, подбайте заздалегідь про всі можливі форс-мажори: декстроза, додаткові пластирі для фіксації діа-гаджетів тощо. Навіть можна надіти смарт-годинник на руку для кращого контролю ЦК, і прикрити його напульсником.
Усім гарних цукрів!
Читайте також:
FreeStyle Libre 3: плюси та мінуси новинки. Перевірено на собі!
Перезапуск сенсора FreeStyle Libre 1
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані