Коли людина вперше чує діагноз «цукровий діабет», однє з найперших питань, яке виникає в голові: «А як мені тепер харчуватися? Що мені тепер можна їсти?».
Існує міф, що при цукровому діабеті потрібно сидіти на «воді й хлібі» (хоча ні, на хлібі теж не можна — тільки на воді!). Але це не так! Діагноз цукрового діабету не означає, що ви не можете насолоджуватися їжею.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Проте, існують певні правила, яких краще дотримуватися людям з діабетом, як, в принципі, і всім, хто стежить за своїм здоров'ям.
Тож пропонуємо ТОП-10 порад, які допоможуть зробити ваш раціон більш здоровим, повноцінним і уникнути різких коливань рівня цукру в крові.
#1 Обираємо тільки здорові вуглеводи
Вуглеводи обов'язково мають бути в раціоні кожної людини. Адже це головне джерело енергії для нашого організму! Вони бувають прості (швидкі) та складні (повільні). Прості вуглеводи швидко перетравлюються і відразу підіймають рівень глюкози в крові. Продукти, що містять швидкі вуглеводи це, перш за все, цукор, мед, солодощі, здобна випічка, соки і солодкі газовані напої тощо. Складні вуглеводи перетравлюються повільніше і поступово підіймають рівень цукру в крові (що нам і потрібно!). Також вони дають відчуття насиченння на більш довгий термін. Це вироби зі 100% цільного зерна, макарони з твердих сортів пшениці, бобові, каші.
#2 Стежимо за розміром порцій
Їмо невеликими порціями та дотримуємося правила «здорової тарілки» (про це — далі). Пам'ятаємо, що порції їжі з високим вмістом вуглеводів (макарони з цільного зерна або картопля) не повинні перевищувати розмір вашого кулака.
#3 Вибираємо продукти з високим вмістом клітковини
Регулярне споживання їжі з високим вмістом клітковини може допомогти запобігти серцевим захворюванням і деяким видам раку, сповільнює травлення, а також надовго дає відчуття ситості. До продуктів з високим вмістом клітковини належать: вівсянка, продукти із висівками, боби, свіжі фрукти (зі шкіркою), овочі та цільні зерна.
#4 Включаємо білок у кожен прийом їжі або перекус
Білкова їжа слабо або взагалі не впливає на рівень глюкози в крові та, як правило, дуже смачна. Це просто суперпродукти при діабеті! Де міститься багато білка? Риба, індичка, курка, пісна яловичина та свинина, тофу, сир, молоко, яйця та боби, кисломолочні продукти.
#5 Уникаємо транс-жирів
Продукти з дуже високим вмістом насичених жирів можуть мати негативні наслідки для здоров'я, оскільки містять багато калорій. Транс-жири сприяють збільшенню «поганого» холестерину в організмі і зниженню «хорошого». Тож краще обмежити або взагалі прибрати з раціону продукти, насичені транс-жирами. Це майже всі напіфабрикати, випічка, виготовлена з використанням гідрогенізованої рослинної олії, а також фасовані, готові до вживання продукти: чіпси, снеки, сухарики, соуси, майонез тощо.
#6 Вибираємо здорові жири
Вони бувають мононенасиченими та поліненасиченими і допомагають поліпшити рівень холестерину. Продукти з високим вмістом «хороших» жирів: риба і морепродукти, горіхи, насіння, оливкова олія та авокадо. Ці продукти, як правило, можуть похвалитися високою енергетичною цінністю і здатністю до насичення.
#7 Обмежуємо вживання цукру
Усі продукти з високим вмістом цукру багаті на вуглеводи і підвищують рівень глюкози в крові. Вживати їх слід тільки в «особливих випадках». Спробуйте прибрати зі свого раціону цукор, солодкі газовані напої, соки, сиропи, цукерки, здобну випічку та інші солодощі.
#8 Їмо більше овочів!
Овочі з низьким глікемічним індексом (ГІ), наприклад, зелені боби, спаржа, броколі, цвітна капуста, шпинат, зелень, капуста і салат, принесуть максимум бонусів вашому здоров'ю. Високий вміст клітковини та інших поживних речовин допомагають нам впоратися з багатьма захворюваннями. Більша частина вашої порції в тарілці має складатися саме з таких овочів.
#9 Їмо менше оброблених продуктів
Оброблені продукти часто сповнені транс-жирів, цукру, натрію та зайвих калорій, що знижує їхню поживну цінність. Тож, скоротивши вживання такої їжі, ви тільки виграєте!
#10 Використовуємо метод «здорової тарілки»
Метод «здорової тарілки» — це простий спосіб зібрати всі основи здорового харчування. Заповнюємо половину тарілки низьковуглеводними овочами (броколі); одну чверть — білковою їжею (курка, індичка, риба або нежирне м'ясо), а чверть тарілки, що залишилася — продуктами, багатими на вуглеводи (невелика солодка картопля, вироби з цільного зерна тощо).
Читайте нас в Instagram: @saharok_journal та Telegram: t.me/saharok_journal
#SaharOKSchool#WDD2022
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані