Чому люди із цукровим діабетом, зокрема 1 типу, більш схильні до розвитку целіакії, ніж ті, хто не має діабету?
З цієї статті ви дізнаєтеся все про целіакію та її взаємозв'язок із ЦД 1 типу.
Целіакія (глютеночутлива ентеропатія) — це вроджене генетично обумовлене хронічне аутоімунне захворювання, суть якого полягає у харчовій непереносимості білка глютену, який міститься в злакових (пшениці, житі, ячмені та вівсі) внаслідок недостатності ферменту трансглутамінази.
Целіакія частіше зустрічається в осіб, які мають інші аутоімунні захворювання.
Коли глютен потрапляє до шлунково-кишкового тракту, він перетворюється на пептид — гліадин, який є шкідливим для людей з целіакією і викликає шлунково-кишкові симптоми, опосередковані антитілами. В разі вживання в їжу продуктів, які містять глютен, у пацієнтів з целіакією розвивається аутоімунне запалення слизової оболонки тонкого кишківника. Аутоантитіла пошкоджують слизову оболонку тонкої кишки (ворсинки). Руйнування ворсинок в тонкому кишківнику погіршує його здатність поглинати поживні речовини з їжі, викликаючи дефіцит поживних речовин.
Глютен міститься в будь-яких продуктах, які містять злаки (пшеницю, ячмінь, жито), включаючи:
Симптоми целіакії можуть варіюватися від легких до важких, виникають у відповідь на споживання будь-якої кількості продуктів, що містить глютен, і часто є минущими. Легкі випадки можуть не супроводжуватись жодними помітними симптомами, і стан часто виявляється лише під час тестування на інший стан.
Головною причиною розвитку ускладнень при целіакії є синдром мальабсорбції.
Пошкоджені та запалені ворсинки тонкого кишківника втрачають здатність поглинати з їжі поживні речовини (зокрема, вітаміни, мікроелементи, мінерали). Такий стан називається «мальабсорбція». Наслідками тривалої мальабсорбції є:
Також тривале запалення тонкого кишківника при целіакії значно підвищує ризик розвитку злоякісних новоутворень — рак горла, стравоходу або тонкого кишківника, лімфома тонкого кишківника, неходжкінська лімфома тощо.
Визначальними для діагностики целіакії є дослідження венозної крові та мікроскопічний аналіз проби слизової оболонки тонкої кишки (біопсія кишківника).
Кров досліджується на наявність аутоантитіл, головним чином до тканинної трансглутамінази. Це дослідження дає правильний результат приблизно у 90-95% пацієнтів.
Золотим стандартом діагностики целіакії є гістологічне дослідження проби слизової тонкого кишківника. Аналіз береться з дванадцятипалої кишки гнучким зондом (ендоскопом).
Основою лікування целіакії є безглютенова дієта, що застосовується протягом усього життя. Вона заснована на виключенні всіх продуктів з пшениці, жита і ячменю.
Окрім виключення глютену з раціону, також рекомендовано приймати вітамінні та мінеральні добавки. У разі виявлення дефіциту, показано застосування препаратів заліза, фолієвої кислоти, кальцію, іноді також вітаміну B12.
Серед усього населення целіакія зустрічається відносно рідко. Однак, у пацієнтів з ЦД 1-го типу ризик розвитку целіакії збільшується в десять разів.
Дослідження показали, що целіакія зустрічається у пацієнтів із ЦД 1-го типу з поширеністю від 4,4 до 11,1% порівняно з 0,5% у загальній популяції. Генетична інформація про схильність до виникнення обох цих захворювань закодована в спільних алелях (частинках хромосом).
У багатьох дослідженнях підкреслюється спільність механізмів розвитку целіакії та ЦД 1-го типу. Наприклад, виключення глютену з раціону пацієнтів з целіакією призводить до зменшення рівня антитіл до глутаматдекарбоксилази (GADA) — ферменту, що міститься в бета-клітинах, антитіл до острівцевих клітин підшлункової залози (ICA), які відіграють провідну роль в процесі пошкодження бета-клітин підшлункової залози.
Водночас недіагностована целіакія призводить до активації імунної системи в кишківнику та підвищує проникність його стінок для кишкових вірусів (зокрема, Коксакі типу В), що у генетично схильних пацієнтів призводить до активації процесів руйнування бета-клітин підшлункової залози та розвитку ЦД.
Клінічні рекомендації Американської діабетичної асоціації та інших провідних ендокринологічних товариств наголошують на необхідності скринінгу всіх пацієнтів з ЦД 1-го типу на предмет наявності целіакії.
Читайте також:
Генетика цукрового діабету: Причини виникнення та ризики для вашої дитини
Зверніть увагу на щитоподібну залозу при діабеті
Що показує аналіз на С-пептид?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані