
Великий піст — це час оновлення та усвідомленого ставлення до харчування. Однак для людей з діабетом дотримання посту може бути викликом: важливо зберігати баланс у раціоні, контролювати рівень глюкози та забезпечувати організм усіма необхідними поживними речовинами.
Як (чи можна) постити при діабеті, не ризикуючи здоров’ям? Як правильно скласти пісний раціон, щоб підтримати стабільний рівень цукру в крові та почуватися добре протягом усього посту? Дізнайтеся рекомендації експерта.
Авторка цієї статті — Марія Жигаліна-Гриценюк, лікарка-ендокринологиня, дієтологиня з досвідом роботи понад 10 років.
Кожен випадок потрібно розглядати індивідуально. Ось загальні рекомендації для різних типів діабету.
За цукрового діабету 2-го типу, особливо у поєднані із зайвою вагою та подагрою, можна постити.
Збільшіть споживання овочів (особливо некрохмалистих), додайте до раціону цільнозернові каші, горіхи, бобові, насіння. Не забувайте про чисту воду — не меньше 2-х літрів — та сечова кислота знизиться.
При цукровому діабеті 1-го типу також можна дотримуватися осту, але є кілька «але»:
В піст виключаються животні білки та жири, знижується почуття насичення та багато людей починають збільшувати у раціоні вуглеводи за рахунок простих. Погана ідея! Як для компенсації діабету, так і ваги.
Рекомендую не виключати повністю білок. Наприклад, можна виключити м’ясо та птицю, але залишити в раціоні рибу/морепродукти та яйця.
За останніми рекомендаціями KDIGO, навіть при хронічній хворобі нирок ми не зменьшуємо білок більше ніж 0,8 г на кг ваги.
Для жінок, які приймають інсулінотерпію, я би рекомендувала залишити рибу та кисломолочні, як джерело кальцію.
Як джерело білку рекомендую використовувати сою, тофу та бобові.
Якщо ви відчуваєте потребу в пості та не маєте протипоказань, то залиште у раціоні джерела рослинного жиру: авокадо, горіхи, олії (оливкова, гарбузова, льняна та інші), насіння (соняшник, кунжут, чіа, льон).
Для відчуття насичення кожний прийом їжі починайте з овочів некрохмалистих: капуста, баклажани, огірки, помідори, брокколі тощо. Гриби теж хороше джерело клітковини.
Клітковина уповільнює перестальтику та швидкість всмоктування глюкози.
Також клітковина — це харчування нашої мікробіоти, яка синтезує 98% серотоніну (гомону щастя). Ось чому вегани такі щасливі та відчувають легкість коли напочатку змінюють стиль харчування, повністю зміюється склад мікробіоти.
На період переходу до пісного харчування треба ретельно моніторити рівень цукру в крові та кетони сечі, при необхідності коригувати схему цукрознижувальної терапії.
Точно корисними у піст всім було би відмовитися від алкоголю, паління, червоного м’яса, напівфабрикатів: ковбас, сосисок, складних соусів, нагетсів, копеченностей, супів швидкого приготування, магазинних пельменів/вареників та солодощів з доданим цукром.
Нехай ваші цукри будуть у цільових межах, а думки та вчинки добрими!
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
Ідеї рецептів до посту від редакції «Мій цукровий»
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані