За наявності цукрового діабету підвищується ризик виникнення стоматологічних проблем, таких як захворювання ясен, карієс тощо.
Чому ви перебуваєте в групі ризику і як зберегти вашу ротову порожнину здоровою?
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Який зв'язок між діабетом і захворюваннями ротової порожнини?
Занадто багато цукру в крові може призвести до збільшення цукру в слині, а це створює ідеальне середовище для розмноження однієї групи бактерій зубного нальоту. Ці бактерії виробляють кислоту, яка атакує зубну емаль і дентин (тканина зуба, яка утворює основну масу та формує його коронку і корінь), викликаючи карієс. Чим довше присутній цукор, тим вищий ризик розвитку карієсу.
Захворювання ясен викликається другою групою бактерій в зубному нальоті, яка виробляє токсини, що запалюють ясна (гінгівіт). Це може спричинити втрату кісткової тканини навколо зубів і рецесію (опущення) ясен з часом. Що в подальшому може призвести до втрати зубів (пародонтит).
Захворювання ясен своєю чергою може впливати на рівень цукру в крові, що може погіршити інші ускладнення діабету.
Поширені проблеми з ротовою порожниною при діабеті:
Ранніми ознаками проблем з порожниною рота є:
Якщо ви помітили ці ознаки, не ігноруйте їх і запишіться на прийом до стоматолога. Правильне лікування на ранній стадії може запобігти серйозним інфекціям, втраті зубів та іншим ускладненням у майбутньому.
Як підтримувати здоров'я ротової порожнини при діабеті?
Значною мірою це стосується регулярної перевірки рівня цукру в крові та намагання дотримуватися цільового діапазону, а також того, наскільки добре ви контролюєте зубний наліт кожного дня.
1. Регулярно перевіряйте рівень цукру в крові і намагайтеся утримувати його в цільовому діапазоні.
2. Чистіть зуби двічі на день — якщо у вас рецесія ясен, використовуйте міжзубні щітки, а не зубну нитку для чищення проміжків між зубами.
3. Регулярно (не рідше ніж раз на півроку!) відвідуйте стоматолога.
4. Вибирайте правильну їжу та напої — дотримуйтесь здорової, збалансованої дієти з низьким вмістом цукру.
5. Відмовтеся від паління! Це послаблює вашу імунну систему, що ускладнює боротьбу з інфекцією ясен. А якщо у вас вже є захворювання ясен, куріння ускладнює їх загоєння.
Догляд за зубами та яснами повинен бути важливою частиною лікування діабету. Ви можете запобігти цим потенційним ускладненням, виявивши їх на ранній стадії та отримавши правильне лікування у стоматолога.
#SaharOKSchool#WDD2022
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані