Люди з цукровим діабетом 1 типу (а також деякі пацієнти з діабетом 2 та інших типів) використовують інсулін для заміщення потреби організму в цьому життєво-необхідному гормоні, без якого неможливий процес засвоєння глюкози організмом. Зазвичай люди з ЦД1 використовують 2 типи інсуліну для імітації природного процесу вироблення інсуліну підшлунковою залозою: інсулін тривалої і швидкої дії.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Інсулін швидкої дії (болюсний, короткий) використовується, щоб покрити збільшення рівня цукру в крові на їжу та/або скоригувати вже наявний високий рівень цукру в крові.
Існує кілька поширених типів інсуліну швидкої дії:
А також людські інсуліни:
Про базальний інсулін (тривалої дії) ми писали ТУТ
Інсуліни швидкої дії вводять підшкірно, зазвичай у живіт за допомогою інсулінового шприца або шприц-ручки. Також інсулін швидкої дії використовується в інсулінових помпах як у вигляді болюсного покриття, так і базального.
Час дозування має бути ретельно підібраний залежно від конкретного використовуваного інсуліну, а також інших змінних, як-от вживання їжі, щоб якнайкраще узгодити час початку дії інсуліну з вивільненням глюкози в кровотік після їди. Наприклад, надшвидкі інсуліни, такі як Fiasp, можуть бути прийняті на початку або навіть після їди, тоді як інсулінам R (людським інсулінам), імовірно, знадобиться значна кількість часу, щоб почати працювати, тому зазвичай їх приймають щонайменше за 30 хвилин після їжі.
Для того, щоб інсулін швидкої дії своєчасно почав коригувати рівень глюкози під час їжі, необхідно підлаштовувати час ін'єкції перед їжею відповідно до часу початку дії препарату. Нагадаємо, що за підвищеного рівня цукру в крові необхідно робити більший проміжок між ін'єкцією і початком прийому їжі.
Пам'ятайте, що всі інсуліни можуть спричиняти гіпоглікемію (низький рівень глюкози в крові). Це може бути особливо актуально для швидкодіючих інсулінів, оскільки вони діють різко і мають піки максимальної дії, тому періодична гіпоглікемія часто зустрічається у більшості пацієнтів, які використовують швидкодіючий інсулін. Часта та/або тяжка гіпоглікемія вказує на необхідність коригування дози та/або часу прийому ліків.
Рідше у деяких пацієнтів може виникати алергія на певний тип інсуліну. Якщо ви вважаєте, що у вас з'явилася алергічна реакція, зверніться до лікаря за порадою. Якщо у вас виникли проблеми з диханням або інші різкі реакції від прийому інсуліну, зверніться до служби швидкої допомоги.
Ваш лікар може допомогти вам визначити, який препарат інсуліну швидкої дії найкраще підходить для вас, і повідомити вам про найбільш оптимальне дозування і правила прийому.
Читайте також:
Інсулін тривалої дії: що потрібно знати
Пауза між ін'єкцією інсуліну та прийомом їжі
Що таке інсулін на борту і чому це важливо?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані