Цукровий діабет – небезпечне хронічне системне захворювання, що може тривалий час залишатися непомітним. Розуміння клінічної картини допомагає вчасно звернутись до лікаря, зробити комплексну діагностику та уникнути ускладнень.
На правах реклами
Фахівці радять звертати увагу на симптоми на кшталт постійної спраги, частого сечовипускання, втоми, різку втрату ваги (характерна для діабету першого типу), відчуття сухості в роті. Оскільки підвищений цукор безпосередньо впливає на лінзу ока, змінюється здатність фокусуватись на певних речах, виникає затуманення.
Діабет негативно впливає на органи сечовивідної системи, тож УЗД нирок продемонструє наявні патологічні зміни. Важливо уважно ставитись до свого здоров’я, адже рання діагностика рятує життя.
Цукровий діабет – це хронічний стан, виникнення якого зумовлене порушенням обміну глюкози, через недостатню продукцію інсуліну або його погану дію. Точна клінічна картина залежатиме від типу діабету, але можна виділити й певні спільні ознаки. До симптомів захворювання відносять:
При діабеті другого типу часто спостерігаються додаткові симптоми на кшталт поколювання чи оніміння в ногах, руках, зміни кольору шкіри на певних ділянках (вона стає темнішою), частих інфекційних захворювань (особливо грибкових).
Читайте також: Гостре пошкодження нирок: що потрібно знати, якщо у вас діабет
У групі підвищеного ризику розвитку діабету першого типу пацієнти з негативною спадковістю (якщо у сім’ї є родичі з діабетом І типу), що перенесли різні інфекції – ентеровіруси, краснуху, мають аутоімунні захворювання.
Діабет І типу розвивається раптово та швидко, часто діагностується серед дітей та молоді не старше 30 років. Людина стикається з поліурією, полідипсією, стрімко втрачає вагу. Стан може супроводжуватися діабетичним кетоацидозом.
У випадку з діабетом другого типу прогрес поступовий, нормальне самопочуття може зберігатись роками.
Фактори ризику діабету другого типу:
Часто діагноз лікар ставить випадково під час планового скринінгу КТ нирок, а пацієнти звертають увагу лише на ускладнення, що супроводжують запущені стадії діабету (нейропатія, ретинопатія, нефропатія). Для того визначення діагнозу зверніться до лікаря, зробіть аналіз крові на рівень глюкози та HbA1c.
Цукровий діабет чинить негативний вплив на сечовидільну систему, може призводити до розвитку діабетичної нефропатії. Мова про серйозне ураження нирок, яке є поширеним ускладненням хвороби. Постійно високий рівень цукру в крові ушкоджує дрібні кровоносні судини (гломерули) у нирках. Це провокує різке підвищення судинного тиску та зниження фільтраційної здатності. З часом нирки починають втрачати первинні функції – розвивається хронічна недостатність.
Початкова стадія нефропатії протікає без симптомів, а патологічні зміни демонструють аналізи та апаратні дослідження. Поступово кількість білка в сечі зростає, турбують характерні симптоми – високий тиск, набряки. На фінальній стадії орган припиняє нормально виконувати свою функцію, що потребує діалізу чи трансплантації.
Клінічна картина проблем з нирками:
Для профілактики діабету та проблем з нирками потрібно постійно контролювати показники глюкози у крові, слідкувати за тиском, якщо необхідно, то регулювати його. Корисним буде обмеження солі, білка та продуктів із високим вмістом цукру. Раннє виявлення уражень нирок і належний контроль діабету допомагають запобігти розвитку серйозних ускладнень, зберегти здоров’я.
Читайте також: 5 симптомів діабетичної нефропатії: на що звернути увагу?
Для пацієнтів із цукровим діабетом проводяться такі типи досліджень:
У Києві зробити МРТ головного мозку, КТ нирок та інші дослідження можна в центрі діагностики Lifescan. Тут гарантують індивідуальний підхід та високий рівень сервісу. Є відділення у Солом’янському та Шевченківському районах.
Читайте також:
Чи може надмірне вживання солі призвести до діабету? Що показало дослідження
Профілактика діабетичної нефропатії: 10 відповідей на запитання
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані