Бути фізично активним — одна з найважливіших речей, яку ви можете зробити, щоб поліпшити своє фізичне і психічне здоров'я при діабеті. Проте літня спека у поєднанні з фізичною активністю може становити загрозу для людей з діабетом.
Як убезпечити себе під час занять спортом влітку? Читайте далі.
Центри з контролю і профілактиці захворювань (CDC) наголошують, що фізична активність має безпосередні переваги для здоров'я, особливо для пацієнтів із цукровим діабетом.
Регулярна фізична активність середньої інтенсивності при ЦД:
При діабеті рекомендовано приділяти принаймні 150 хвилин на тиждень фізичним вправам середньої інтенсивності. Тобто, щоденно виділяти на вправи 20-25 хвилин.
Основною проблемою для людей з цукровим діабетом в спеку є ризик підвищення або падіння рівня глюкози в крові (гіперглікемія або гіпоглікемія), а також водний та електролітний дисбаланс, що призводить до зневоднення та інших ускладнень діабету.
Ситуацію ускладнює той факт, що одним з ускладнень ЦД діабету, є порушення здатності пристосовуватися до температурних коливань, що може викликати небезпечне підвищення температури тіла влітку. Пошкодження нервів (нейропатія), як ускладнення діабету, може порушити іннервацію потових залоз, тим самим ускладнюючи охолодження організму при підвищенні температури на вулиці.
Додатково пацієнти з ЦД особливо схильні до зневоднення. За відсутності адекватного питного режиму, зневоднення спричиняє підвищення рівня глюкози в крові, викликаючи часте сечовипускання, тобто ще більшу втрату води.
При вищих температурах потреба організму в інсуліні також може змінюватися, оскільки гаряче повітря спричиняє розширення судин шкіри та інсулін всмоктується в кровотік і метаболізується швидше.
Перед початком будь-якої фізичної активності слід проконсультуватись зі своїм лікарем, який допоможе визначити допустиме безпечне навантаження.
В спекотний період інтенсивність тренування слід знизити.
За можливості фізичними вправами влітку слід займатись в приміщенні з кондиціонером або рано вранці та ввечері.
Перед початком занять обов’язково слід перевірити рівень глюкози в крові. За необхідності — з’їсти вуглеводної їжі. Якщо рівень глюкози в крові високий перед початком тренування, слід додатково перевірити кров або сечу на наявність кетонів. Якщо тест на кетони позитивний, фізичну активність слід скасувати та скорегувати рівень глюкози в крові.
Під час тренування майте з собою легкі вуглеводні перекуси (щоб вчасно запобігти розвитку тяжкої гіпоглікемії).
За 30 хв до початку занять випийте склянку води. Надалі протягом тренування пийте невеликими ковтками кожні 10-15 хвилин. Уникайте пиття солодких та кофеїновмісних напоїв.
Приділяйте особливу увагу здоров’ю та комфорту ніг. Для занять фізичною активністю взуття має бути максимально зручним та пристосованим для конкретного виду спорту, шкарпетки бажано вдягати з натуральних тканин та слідкувати за їх чистотою та сухістю.
Читайте також:
Майстер спорту з діабетом: «Я думав, що завжди буду на лаві запасних...»
Як займатися спортом з інсуліновою помпою? Поради ендокринолога
Найкращі фізичні навантаження при діабеті: ТОП-3
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані