Гірка диня (момордика) при діабеті: можливі переваги та особливості вживання

Відразу зазначимо: жоден БАД (біологічно активна добавка) не здатен вилікувати діабет. Діабет є хронічним захворюванням, яке потребує систематичного медичного контролю. Але ми можемо розглядати БАДи як допоміжний інструмент для покращення якості життя при діабеті.

Серед рослин, на які науковці звертають увагу щодо їх можливого впливу на діабет, виділяється гірка диня, відома також як момордика. 

Гірка диня (момордика) при діабеті: можливі переваги та особливості вживання - изображение

Продукти з гіркої дині слід вживати з обережністю. Перед їх вживанням проконсультуйтеся з лікарем.


Що приховується під назвою «момордика»?

Гірка диня (момордика або гіркий гарбуз) — це тропічна рослина, яка, стає дедалі гіркішою по мірі свого дозрівання — через що й отримала таку назву.

Вважається, що ця рослина може мати цукрознижувальні властивості, тому її використовують в народній медицині, зокрема у таких країнах, як Азія та Південна Америка, для лікування діабету та інших станів, пов'язаних з порушенням обміну вуглеводів.

Гірка диня містить ряд активних речовин: поліпептид-П, харантин, момордицин, лектини та інші, які впливають на секрецію (виділення) інсуліну та сприяють використанню глюкози клітинами; а також є джерелом вітамінів А, С і заліза.

Момордику можна знайти у вигляді свіжих або сушених плодів, соку, екстракту, порошку або капсул. 

Гірка диня вважається засобом комплементарної або альтернативної медицини. Тому її використання не схвалено Управлінням з контролю за якістю продуктів харчування та медикаментів США (FDA) для лікування діабету або будь-яких інших захворювань.

Гірка диня (момордика) при діабеті: можливі переваги та особливості вживання - 2 изображение

Корисні властивості гіркої дині при діабеті

Серед основних корисних  властивостей гіркої дині для людини з цукровим діабетом можна виділити наступні:

Зниження рівня цукру в крові

Однією з основних корисних властивостей гіркої дині є її здатність позитивно впливати на рівень глікемії: момордика містить специфічні сполуки, які можуть допомогти підтримувати рівень глюкози в крові на оптимальному рівні, зменшуючи гіперглікемію.

Підвищення чутливості до інсуліну

Це робить процес використання інсуліну більш ефективним, допомагаючи знизити інсулінорезистентність.

Зменшення запалення

Гірка диня містить протизапальні речовини, які можуть бути корисні для людей з діабетом, оскільки запалення часто є частиною діабетичних ускладнень.

Підтримка здоров'я серця та судин

Гірка диня сприяє зниженню рівня «поганого» холестерину в крові та знижує ризик серцевих захворювань, які часто супроводжують ЦД.

Наразі не існує медично затвердженого способу вживання гіркої дині для лікування цукрового діабету. Гірку диню можна їсти як частину здорової та різноманітної дієти. Надмірне споживання момордики може становити ризик для здоров'я (Див. далі).

Протипоказання та особливості вживання момордики

Хоча момордика має чимало корисних властивостей, вживати її слід з обережністю.

Ось деякі протипоказання та особливості:

  • Вагітність та годування груддю: важливо утримуватися від вживання мормодики в даний період, оскільки вона може стимулювати скорочення матки та потрапляти в молоко матері, негативно впливаючи на здоров'я немовляти; 
  • Гіпоглікемія (низький рівень цукру в крові): може призвести до слабкості, головокружіння, нудоти, підвищеного потовиділення, збудження або навіть коми;
  • Алергічні реакції: може викликати симптоми у вигляді свербежу, кропив'янки, набряку, кашлю, чхання, болю в животі;
  • Печінкова і ниркова недостатність;
  • Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки, гастрит): момордика може подразнювати шлункову оболонку.

Якщо ви приймаєте ліки для контролю цукрового діабету, важливо порадитися з лікарем, перш ніж почати вживання гіркої дині — можлива несумісність з деякими медикаментами.

Гірка диня (або момордика) може містити сполуки, які допомагають знизити рівень цукру в крові та мати деякі переваги для здоров'я, зокрема людей з діабетом. Але вона не є схваленим методом лікування або ліками від переддіабету або діабету. Якщо вживати її в надлишку або разом з певними ліками, це може спричинити появу небезпечних побічних ефектів.


Читайте також:

Діабет і БАДи: 7 потенційно корисних добавок для людей з цукровим діабетом

Яблучний оцет і пажитник: найкращі натуральні засоби для контролю глікемії при цукровому діабеті 2-го типу

Корисні трави при цукровому діабеті

 

Ми в Instagram та Telegram

 

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!