Гіперосмолярний гіперглікемічний стан (ГГС) виникає внаслідок дуже високого рівня глюкози в крові та найчастіше вражає людей з цукровим діабетом 2-го, ніж 1-го типу.
З цієї статті ви дізнаєтеся про головні ознаки ГГС, фактори ризику та способи попередження цього небезпечного стану.
Гіперосмолярна кома* або гіперосмолярний гіперглікемічний стан (ГГС) є одним з серйозних метаболічних порушень, що виникають у людей з цукровим діабетом (ЦД). Це небезпечний для життя невідкладний стан, який, хоча і зустрічається рідше, ніж його «аналог», діабетичний кетоацидоз (ДКА), має набагато вищий рівень смертності, що досягає 5-10%.
*Раніше ГГС називали гіперосмолярною гіперглікемічною некетотичною комою (ГГНК); однак термінологія була змінена, оскільки кома зустрічається менш ніж у 20% пацієнтів з ГГС.
Якщо рівень глюкози в крові перевищує 33 ммоль/л (600 мг/дл) протягом тривалого часу, існує ризик виникнення ГГС.
ГГС найчастіше спостерігається у людей з цукровим діабетом 2-го типу (зазвичай похилого віку), які мають супутнє захворювання, що призводить до зменшення споживання рідини, як, наприклад, у літніх людей зі зниженим сприйняттям спраги. Інфекція є поширеним фактором, що може передувати виникненню ГГС. Інсульт або інфаркт міокарда та прийом деяких медикаментів також можуть спричинити цей стан.
ГГС характеризується гіперглікемією (підвищений рівень цукру в крові), гіперосмолярністю та зневодненням без значного кетоацидозу (накопичення кетонових тіл). У більшості пацієнтів спостерігається тяжка дегідратація та вогнищевий або глобальний неврологічний дефіцит (розлад нервової системи). Клінічні ознаки ГГС і ДКА перетинаються і спостерігаються одночасно у третині випадків.
Основні тривожні ознаки ГГС для людей з діабетом:
Найважливішим відмітним фактором при ГГС є наявність неврологічних ознак. Зниження мозкового кровотоку від сильного зневоднення може викликати вогнищевий неврологічний дефіцит (парези), судоми, порушення гостроти зору, марення, кому.
Лікування ГГС здійснюється за п’ятьма основними напрямками:
Додатково проводяться заходи щодо усунення стану гіперкоагуляції (надмірного тромбоутворення), профілактики ниркової недостатності та набряку мозку.
Найкращий спосіб запобігти розвитку ГГС — це дотримуватися здорового способу життя та утримувати діабет під контролем.
Для цього потрібні суттєві зусилля як самого пацієнта, так і відповідальних за нього осіб. В основі — зміна стилю життя, що має заохотити ретельніше контролювати глікемію, вживати достатню кількість рідини, щоб запобігти дегідратації та дисципліновано приймати призначені ліки.
Читайте також:
Гіпоглікемічна кома: симптоми, причини виникнення та методи лікування
Діабетичний кетоацидоз: Як попередити небезпечний стан?
Діабетична кома VS. інсуліновий шок: у чому різниця?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані