Якби я приймала лікарів на роботу, то крім кваліфікації оцінювала б такий перелік соціально-комунікативних навичок.
Автор статті — Діна Крилова, дорослий та дитячий ендокринолог, сімейний лікар.
Instagram: @doc_dinakrylova
Дуже важливо, щоб лікар вмів підтримати та заспокоїти, щоб це справді було щиро.
Коли я пояснюю пацієнтам діагноз, то завжди уявляю, що це моя близька людина. Така аналогія найкраще демонструє, як можна підтримувати і підбадьорювати пацієнта.
Коли пацієнт вперше чує усі ці страшні слова: «інсулінорезистентність», «глікозильований гемоглобін» тощо, йому із цього мало що зрозуміло, крім того, що з ним щось не так. Тому потрібно говорити про захворювання та лікування простими словами — зрозумілими звичайній людині без медичної освіти.
Я сама люблю пояснювати пацієнтам кожну тему, щоб вони не йшли закінчувати медичний університет, аби зрозуміти лікаря.
Коли лікар озвучує діагноз та розповідає про лікування, тут є два варіанти комунікації.
Наприклад:
«У вас цукровий діабет. Якщо ви не будете дотримуватися лікувальної терапії, то можете втратити зір, мати проблеми з нирками або навіть втратити кінцівки».
Або:
«За результатами обстеження, у вас цукровий діабет, але він гарно піддається корекції. Головне, підтримувати оптимальний рівень цукру в крові та регулярно проходити перевірки здоров'я. Я пропишу вам рекомендації, медикаментозну терапію, ми будемо завжди на зв’язку. З цим станом можна жити звичайним життям».
Я обираю другий шлях. Але цілком можливо, що перший варіант для когось був би більш переконливим. Я, звичайно, теж роз’яснюю про можливі ускладнення діабету, але без залякувань: даю пацієнтові зрозуміти, що цих ускладнень можна уникнути (або відтермінувати), та все здебільшого залежатиме від нього самого.
У лікуванні важливо не просто слідувати медичним протоколам, а враховувати ще й індивідуальні особливості стану здоров’я й супутніх проблем. Такий підхід завжди ефективний та береже здоров’я пацієнта в усіх сферах.
З яким підходом частіше стикаєтеся: прямим із залякуваннями чи делікатним зі зрозумілими роз'ясненнями? Діліться у коментарях.
Читайте також:
6 непотрібних аналізів: що не треба здавати?
Правда чи брехня? 13 популярних міфів про діабет 2 типу
5 несподіваних симптомів стрибків рівня глюкози в крові, про які ви, ймовірно, не знали
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані