Болять суглоби, коли наближається негода? Маєте «подякувати» за це зміні атмосферного тиску. Хоча суглоби — далеко не єдина частина вашого тіла, на яку впливає погода.
Насправді вплив погоди на ваше тіло і світ природи настільки різноманітний, що цьому присвячена ціла наукова дисципліна — біометеорологія. Це невелика, але багатогранна галузь науки, яка вивчає, як і чому погода впливає на тварин, рослини та людей. Вплив погоди на здоров'я — від зміни симптомів наявних хвороб до виникнення нових захворювань і тимчасових фізіологічних змін в організмі — може мати далекосяжні наслідки для здоров'я.
З'ясування того, як саме конкретні погодні явища впливають на організм — це неточна наука, яка все ще розвивається [особливо коли йдеться про біль та емоційне здоров'я]. Однак відомо, що на деякі речі погода таки впливає, і чому. Наприклад, кров'яний тиск.
Ось 13 пособів, у які погода впливає на ваше здоров'я (а ви про це можете навіть не здогадуватися):
Коли атмосферний тиск знижується, падає й ваш кров'яний тиск. Низькі температури за вікном призводять до звуження кровоносних судин, високі ж, навпаки, до розширення. Це означає, що влітку кров'яний тиск загалом нижчий.
За словами дослідників, які вивчають погоду та емоційний стан людини, у самогубств є сезон. Кількість випадків суїциду зазвичай зростає наприкінці весни та на початку літа, в той час як загалом поганий настрій більш ймовірний у холодну, похмуру погоду.
Зміна сезонів і спекотна погода можуть загострювати симптоми астми та алергії, причому серйозну роль відіграють вегетаційний період [тобто, період року, коли можливе зростання і розвиток (вегетація) рослин] і забруднення повітря. Як це виправити? Підготуйте ліки від алергії до приходу весняної погоди.
Раптові зміни атмосферного тиску, наприклад, перепади, які відбуваються безпосередньо перед грозою чи штормом, можуть спричинити біль у суглобах. Холодна погода також може спричинити хворобливі зміни в товщині суглобової рідини, як показали деякі дослідження.
Зміни атмосферного тиску можуть викликати головний біль у деяких людей, хоча причина цього до кінця незрозуміла. Можливо, це пов'язано з тиском у мозку або з тим, як мозок блокує біль. А можливо, це еволюційно зумовлено, щоби допомогти людині перебувати «у рівновазі» з навколишнім середовищем.
Коли дні стають довшими, додатковий вплив яскравого світла часто провокує мігрень. Пилок також може викликати головний біль у людей, які схильні до алергії.
Будь-який антициклон пов'язаний зі зниженням тиску, тому під час холодних фронтів в'язкість крові, або густина, збільшується. Людям з цукровим діабетом може бути важче контролювати рівень цукру в крові з настанням холодів.
Коли ви перебуваєте на холоді, активізується «хороший» бурий жир, який спалює калорії (інший тип жиру, білий, не сприяє спалюванню калорій). Однак фізичні вправи у спеку не сприятимуть спалюванню більшої кількості калорій.
Підвищення температури за вікном асоціюється зі збільшенням числа випадків серцевого нападу, згідно з дослідженням, опублікованим у BMJ. Підвищення кров'яного тиску, підвищений ризик утворення тромбів і складні види фізичної діяльності (наприклад, робота на будівництві), сприяють підвищенню ризику.
Спекотна, волога погода може утруднювати дихання, особливо у людей з уже існуючими захворюваннями легенів. Забруднення повітря, яке погіршується у спекотну погоду, також відіграє певну роль.
Багато людей відмічають, що застуджуються, коли погода змінюється з теплої на холодну. Хоча причини цього не зовсім зрозумілі, деякі експерти вважають, що це тому, що різкі перепади температури послаблюють імунну систему. Вірус застуди також краще передається в холодному повітрі.
Деякі дослідження виявили, що люди з СДУГ більш схильні до розвитку сезонного афективного розладу. До того ж, у сонячних регіонах спостерігається менша кількість випадків СДУГ.
Коли атмосферний тиск, або вага повітря, що тисне на поверхню землі, змінюється, багато людей гостро відчувають це в носових пазухах.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Джерело: weather.com
Читайте також:
Управління діабетом взимку: 8 порад, як зберегти здоров'я у холодну пору року
6 зимових «суперпродуктів», які допомагають контролювати рівень цукру в крові
Чи існує зв'язок між діабетом та холодом?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані