Як працює інсулін?
Нашому організму потрібна енергія. Основним джерелом енергії для клітин організму є глюкоза. Глюкоза утворюється при всмоктуванні вуглеводів, які людина отримує з їжею.
Коли людина не їсть, нормальний рівень глюкози крові підтримується за рахунок використання запасів вуглеводів, які є в організмі (глікоген печінки) та синтезу глюкози з білків.
Часте запитання: «Якщо людина не їсть, чому в неї підвищується глюкоза крові? Звідки вона береться?»
✅ВІДПОВІДЬ: з глікогену печінки та розпаду білків.
Однак запасів глікогену мало (приблизно 90 г), а синтезувати глюкозу з білка організму вкрай невигідно. Тому при голодуванні організм починає «заощаджувати» глюкозу і відключає її надходження до частини органів. Тобто при голодуванні глюкоза надходить лише у критично важливі органи: мозок, судини, нирки, нерви.
Не пропускає глюкозу у тканини при голодуванні ІНСУЛІН. Кажучи образно, на клітинах деяких органів «висить замок», який відкривається інсуліном. Коли інсулін «відкриває замок», глюкоза надходить у клітину. Ці тканини є інсулінозалежними. Глюкоза може потрапити в них лише тоді, коли інсулін «дасть дозвіл». Інсулінозалежними тканинами є м'язи та жирова тканина. Але до деяких органів глюкоза потрапляє без інсуліну. Ці органи називаються інсулінНЕзалежними.
✅Суть дії інсуліну: Є їжа, можемо прогодувати всіх, інсулін «відчиняє двері» до клітин для глюкози. Немає їжі, отже, годуватимемо лише найважливіші органи, інсулін «зачиняє двері» для глюкози в менш важливих органах.
Можна залишити «голодними» м'язи та жир, але мозок НЕ МОЖНА!
Що відбувається, коли немає інсуліну чи він зіпсований?
Тоді глюкоза з вуглеводів їжі потрапляє у кров, але не може надійти до тканин.
Навіть якщо рівень глюкози в крові високий, інсулінозалежні тканини голодують, двері для глюкози в клітці закриті на замок, ключа немає або він зламаний (голод серед достатку).
І в той самий час в інсулінНЕзалежні тканини глюкоза надходить у зайвих кількостях. А що занадто, то не здраво!
Глюкоза починає зв'язуватися з білками цих тканин та пошкоджує їх. Саме через це при діабеті і відбувається пошкодження органів-мішеней: нерви, судини, нирки тощо.
Як відбувається секреція інсуліну у нормі?
Мінімальна кількість інсуліну в організмі виробляється ЗАВЖДИ. Це називається базальна секреція інсуліну.
Коли людина поїла, всмоктуються вуглеводи, в кров надходить глюкоза, відбувається викид інсуліну (це називається харчовий або прандіальний пік), «двері відчиняються», глюкоза потрапляє у клітину.
У нормі секреція інсуліну у відповідь на прийом їжі відбувається у 2 фази: перша швидка фаза (1-2 хв) та друга повільна фаза (до 25-30 хв).
При цукровому діабеті спочатку порушується перша швидка фаза.
БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!
Ви не авторизовані