Для людей із цукровим діабетом характерним є підвищена сухість шкіри. Взимку ця проблема загострюється і найбільше страждає шкіра стоп.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Взимку ноги практично постійно перебувають «упакованими» в теплі шкарпетки, колготки, закрите зимове взуття, яке не дає їм «дихати». Перепади температури (наприклад, в офісі — спекотно, виходимо на вулицю — холодно) також негативно впливають на шкіру стоп. Тому вона потребує особливого догляду в зимовий період, навіть ще ретельнішого, ніж влітку.
Будьте уважні під час вибору зимового взуття. Воно має бути відповідним за розміром, зручним і якісним. У жодному разі не повинне тиснути, перетискати тощо. Ви проводите в зимовому взутті половину дня (а може й більше), тому вам має бути максимально комфортно.
Ідеальний варіант — мати зручне змінне взуття на роботі, бажано відкрите, щоб ніжки «дихали» протягом дня.
Намагайтеся більше рухатися, навіть якщо у вас сидяча робота. Вставайте, ходіть, розминайте ваші ніжки, щоб поліпшити кровообіг.
Носіння спеціальної ортопедичної устілки дає змогу розподілити тиск по всій ділянці стопи. Таким чином значно зменшуючи притискну силу в певних точках ноги, які, як відомо, схильні до діабетичних виразок.
Носіть натуральні бавовняні шкарпетки з нетісною резинкою. Не забувайте їх щодня міняти.
Взимку шкірі потрібне максимальне зволоження та живлення. Існує великий вибір засобів для догляду за шкірою стоп при діабеті. Вибирайте креми/мазі, що містять у своєму складі олії: оливкову або жожоба, олію ши. Також добре допомагають заспокоїти суху шкіру засоби, до складу яких входить сечовина — природний вологоутримувальний компонент шкіри, що знімає свербіж і пом'якшує роговий шар. Просто рясно змастіть стопи перед сном, але не наносьте його між пальцями.
Важливо: Не намагайтеся самостійно позбутися мозолів, натоптишів тощо. У разі виникнення подібних новоутворень, зверніться до фахівця — подолога.
Ну і звісно ж, намагайтеся тримати цукри у межах своїх цільових показників, більше рухайтеся (зима — не привід сидіти вдома!), надавайте перевагу корисному харчуванню. Не забувайте про вітаміни, особливо в осінньо-зимовий період. Регулярно (мінімум 2 рази на рік) відвідуйте лікаря з метою виявлення можливих ускладнень. Тоді ви і ваші ніжки будете в порядку!
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані