Кава і діабет: чи підвищує кава рівень цукру в крові?

Чашка кави є традиційним ранковим напоєм для багатьох. Однак у людей з діабетом може виникнути питання: як кава впливає на рівень цукру в крові?

Кофеїн може дещо підвищити рівень глікемії, навіть якщо ви не додаєте в чашку вершки або цукор. Водночас кава може бути частиною здорової дієти, зокрема для людей з діабетом. Більше — читайте у статті. 

Кава і діабет: чи підвищує кава рівень цукру в крові? - изображение

Чи підвищує кава рівень цукру в крові?

Якщо коротко — так. Кава може тимчасово призвести до невеликого підвищення рівня глюкози (цукру) в крові після її вживання, навіть якщо ви не додавали цукор, сиропи або вершки. І це не те, до чого ваше тіло з часом пристосується: навіть ті, хто регулярно п'є каву, не застраховані від її гіперглікемічного впливу.

Багатьох може здивувати, що навіть чорна кава (без вуглеводних добавок) може підвищити рівень глюкози. Справа в тому, що кофеїн провокує викид гормонів, таких як адреналін, що може змусити вашу печінку викидати глюкозу в кров.

Але не всі люди з діабетом помітять значні зміни рівня цукру в крові від вживання чорної кави. Більше того, це підвищення, швидше за все, буде недостатнім, щоб суттєво вплинути на загальний контроль глікемії. Тож, якщо ви не хочете відмовлятися від ранкової чашки кави, то, мабуть, і не потрібно. Головне — знати, як реагує ваш організм, і діяти відповідно.

Вуглеводи в каві

Справжньою проблемою для кавоманів з діабетом є вуглеводи, які містяться в добавках, що роблять гірку чашку чорної кави більш солодкою та вершковою:

  • Цукор
  • Ароматизовані сиропи
  • Натуральні підсолоджувачі, такі як мед, сироп агави або кленовий сироп
  • Молоко
  • Рослинне молоко 
  • Вершки 
  • Збиті вершки

Майте на увазі, що вуглеводи, які містяться в напоях, мають такий самий вплив на рівень цукру в крові, як і вуглеводи, що містяться в продуктах харчування. Якщо різкі стрибки рівня цукру трапляються регулярно через ці добавки, це може підвищити ризик ускладнень, пов'язаних з діабетом.

Одне дослідження показало, що дорослі, які часто пили каву з цукром і вершками, в 1,5 рази частіше мали проблеми з контролем рівня цукру в крові порівняно з тими, хто зазвичай пив чорну каву або не пив каву взагалі.

Крім вуглеводів, солодкі кавові напої з вершками, як правило, містять багато насичених жирів, що може підвищити ризик серцевих захворювань.

Довгострокове споживання кави

Кава може підвищувати рівень цукру в крові в короткостроковій перспективі, але з часом вона має інший вплив на організм. 

Дослідження показують, що вживання кави може знизити ризик розвитку діабету 2-го типу в довгостроковій перспективі. Люди, які споживають 200-300 міліграмів кофеїну з кави щодня (це приблизно 2-3 чашки кави на день), мають майже на 50% нижчий ризик серцево-метаболічних захворювань, включаючи діабет 2-го типу, хвороби серця або інсульт, як показало 12-річне дослідження, в якому взяли участь майже 188 тисяч дорослих.

Згідно з іще однією теорією, фітохімічні сполуки кави підтримують здорове функціонування печінки, що, своєю чергою, може сприяти кращому контролю рівня цукру в крові.

Однак ці потенційні довгострокові переваги вживання кави відрізняються від її короткострокового впливу для людей, які вже хворіють на діабет: хоча ви можете пити чорну (або злегка підсолоджену) каву, якщо ваш організм «не проти», не варто сподіватися, що кава покращить рівень цукру в крові або зупинить розвиток діабету.

Як боротися з ранковими стрибками цукру

Якщо ви підозрюєте, що кава сприяє ранковим стрибкам рівня цукру в крові, ці прості зміни у способі її вживання можуть допомогти вам краще контролювати рівень глікемії.

Слідкуйте за тим, як ви приймаєте інсулін

Якщо ви зазвичай приймаєте інсулін вранці, можливо, вам доведеться зробити це до того, як вип'єте каву. Поговоріть з лікарем, щоб визначити найкращий ранковий режим для вас.

Уникайте надмірно підсолоджених кавових напоїв у кав'ярні або супермаркеті

Такий кавовий напій виглядає і смакує як молочний коктейль — і містить стільки ж вуглеводів!

Спочатку випийте склянку води

Випивши склянку H2O перед кавою, ви підтримуєте здоровий метаболізм глюкози, а зневоднення організму може призвести до підвищення рівня цукру в крові.

Контролюйте кількість підсолоджувачів

Вживайте не більше 1 чайної ложки калорійних підсолоджувачів, таких як цукор або мед. Або замініть цукор на безвуглеводний підсолоджувач, такий як стевія, сукралоза або монк фрут (архат).

Вибирайте рослинне молоко або вершки

Несолодке рослинне молоко, наприклад, мигдальне або соєве, містить менше вуглеводів, ніж коров'яче молоко. Уникайте вівсяного молока — у ньому багато вуглеводів (цілих 20 г на чашку 230 мл).  

Порухайтеся!

Коротка, швидка прогулянка після кави може допомогти тримати під контролем стрибки рівня цукру в крові.

Виключіть «феномен світанку»

Деякі люди з діабетом відчувають щоденні ранкові стрибки рівня цукру в крові (так званий «феномен світанку»), які не мають нічого спільного з кавою або сніданком. Якщо ваш рівень цукру в крові регулярно здається вищим, ніж повинен бути вранці, поговоріть зі своїм лікарем. Разом ви зможете обговорити коригування, які допоможуть краще справлятися зі стрибками.

  • Вживання кави може спричинити незначні стрибки рівня глюкози в крові через вміст кофеїну, але не всі люди з діабетом відчувають помітні зміни. 
  • Цукор і багаті на вуглеводи добавки, як-от сиропи та вершки, можуть значно підвищити рівень глюкози в крові. Натомість обирайте низьковуглеводні альтернативи, такі як несолодке рослинне молоко та низько- або безкалорійні підсолоджувачі. 
  • Довгострокові дослідження пов'язують помірне споживання кави з меншим ризиком розвитку діабету 2-го типу, але ці переваги не зменшують необхідності ретельного моніторингу рівня цукру в крові, якщо у вас вже є діабет. 
  • Щоб уникнути ранкових стрибків рівня цукру в крові, спричинених кавою, спробуйте поєднувати її з продуктами, багатими на клітковину, пити спочатку воду та відмовитися від сильно підсолоджених напоїв.

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


*Джерело: everydayhealth

Читайте також: 

Як зробити свою каву здоровішою? 5 корисних добавок, які варто спробувати

10 несподіваних факторів, які можуть спричинити коливання рівня цукру в крові

Яке молоко найкраще при діабеті?