У період після встановлення діагнозу цукрового діабету 1 типу деякі люди переживають фазу ремісії або, так званий, «медовий місяць» діабету. Під час медового місяця підшлункова залоза все ще здатна виробляти значну кількість власного інсуліну. Це допомагає нормалізувати рівень цукру в крові і знизити дозу інсуліну, яку потрібно вводити.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Що таке фаза ремісії або «медовий місяць» діабету?
На момент діагностування ЦД 1 типу близько 80% бета-клітин вже частково зруйновані. Та залишається ще приблизно 20% здатних функціонувати бета-клітин. Після початку замісної інсулінотерапії та нормалізації рівня глюкози бета-клітини, що залишились, поступово починають відновлюватись та виділяти інсулін. Для цього періоду характерним є зниження потреби в інсуліні, що вводиться. Це — «медовий місяць» або фаза ремісії ЦД. Дози інсуліну в цей час можуть бути істотно знижені та будуть достатніми для досягнення нормоглікемії.
Покращується чутливість до інсуліну. У людей з вперше діагностованим діабетом 1 типу на фоні гіперглікемії чутливість до інсуліну знижується, потреба в інсуліні є високою. Але після початку інсулінотерапії та по досягненню зниження рівня цукру крові, чутливість до інсуліну відновлюється. ВІдповідно дози інсуліну зменшуються.
Знижується глюкозотоксичність, яка є результатом тривалого впливу гіперглікемії на бета-клітини підшлункової залози. Глюкозотоксичність має вплив на чутливість до інсуліну та першу фазу секреції інсуліну. Чим швидше розпочато інсулінотерапію та досягнуто нормоглікемії, тим швидше цей стан клітин відступає.
Зазвичай «медовий місяць» настає через кілька тижнів після початку інсулінотерапії.
Тривалість цієї фази ЦД є суто індивідуальною. Для дітей в середньому цей період може тривати від кількох тижнів та до 7-9 місяців (навіть до 24 місяців). Для дорослих часові рамки можуть визначатись кількома місяцями, та в досить рідких випадках тривають понад рік.
Хоч як не прикро визнавати, та «медовий місяць» не залишається назавжди. Тривалість такого періоду, як було зазначено, індивідуальна, проте він неодмінно завершиться.
Варто знати, що фази ремісії може і не бути.
Навіть під час фази ремісії інсулінотерапію не можна скасовувати!
Повна відмова від інсулінотерапії провокує посилену роботу решти бета-клітин, що стає причиною їх стрімкого виснаження, розвитку гіперглікемії, кетозу / кетоацидозу та завершення фази ремісії.
Мінімальна доза інсуліну є обов'язковою для досягнення нормоглікемії. Потреба в базальному інсуліні може становити кілька одиниць. Дози інсуліну підбираються виключно лікарем.
Інсулін допомагає підтримувати бета-клітини, що функціонують, завдяки чому фаза ремісії ЦД може подовжитись.
Такі умови та стани провокують вироблення контрінсулярних гормонів, які підвищують рівень цукру в крові. Наслідком таких процесів стає те, що залишкові бета-клітини швидше руйнуються.
Вимірювання цукру в крові є обов'язковим, адже дозволяє вчасно виявити початок підвищення потреби в інсуліні:
Наявність або відсутність фази ремісії ЦД не дає можливості прогнозувати подальший перебіг цукрового діабету. Необхідно бути обізнаним щодо можливості настання такого періоду та його особливостей, щоб не допустити помилок в лікуванні ЦД та не припиняти інсулінотерапію.
#SaharOKSchool#WDD2022
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані