Вагітність під час війни — неабияке випробування. А якщо у майбутньої мами діагностовано цукровий діабет — це може ще більше ускладнити ситуацію.
Ми звернулися до лікарки-ендокринологині з більш ніж 10-ти річним досвідом ведення вагітних з діабетом. Тож дізнаємося, що говорить експерт.
Наталя Кошева, лікарка-ендокринологиня (МОКЛ)
Instagram: @drkosheva
Наталя, не можемо не запитати, де вас застало 24 лютого 2022, та як змінилося ваше життя через війну в Україні?
24.02.22 о четвертій ранку ми з донькою виїхали до Буковелю: вперше вирішила показати дитині красу Західної України. Вже в дорозі через соціальні мережі ми дізналися про масоване вторгнення РФ в Україну та одразу почали повертатися додому. З машин, що в'їжджали до Миколаєва, була одна — наша, натомість з міста виїжджали тисячі...
Разом із чоловіком (він теж лікар — судинний хірург) ми прийняли рішення, що залишатимемось у місті до останнього, крім окупації — у Миколаєві знаходилося чимало людей, які потребували медичної допомоги.
Шок, паніка, закриті аптеки... З Одеси потроху почали везти гуманітарну допомогу для людей з діабетом на обласну клінічну лікарню, і далі ми розподіляли її по районах. Вдалося доставити інсулін навіть у найнебезпечніші міста (Снігурівка, Баштанка, Новий Буг, Вознесенськ, Єланець). З часом аптеки запрацювали, постачання ліків налагодилося.
Я очолила ендокринологічне відділення Миколаївської обласної клінічної лікарні (МОКЛ). Попри все ми продовжували працювати та надавати допомогу тим, хто її потребував. За час війни наше відділення почало приймати бійців ЗСУ з усієї України: з передової поступало дуже багато пацієнтів з вперше виявленним цукровим діабетом.
Чи зменшилась кількість вагітних з діабетом від початку війни? Скільки жінок народили у вашому відділенні?
Якщо говорити про Миколаїв, то, звісно, кількість вагітних з діабетом (і просто вагітних) зменшилася. Багато жінок виїхали за кордон чи у більш безпечні міста. Наразі важко надати достовірні дані.
До війни я спостерігала близько 10-15 вагітних з діабетом, зокрема 1 типу, на рік. Від 24 лютого 2022 у мене 4 такі пацієнтки. Дві з них вже народили здорових малюків.
Поділіться історією діа-вагітності під час війни, яка вам найбільше запам'яталася (можливо, довелося бути присутньою на пологах в екстремальних умовах).
Ендокринолог необов'язково має бути присутнім під час пологів вагітної з діабетом. Головне — бути на зв'язку і, звичайно, наявність досвідченого акушер-гінеколога та команди реаніматологів.
Один із випадків, що запам'ятався:
Вагітна з цукровим діабетом 1 типу. Перше знайомство: «Я приїхала до вас з Ізраїлю спостерігатися і народжувати!». Олена приїжджала до мене на консультацію навіть під час активних бойових дій, а решту часу ми з нею постійно були на зв'язку.
Ніколи не забуду її щоденники самоконтролю, які вона писала, ховаючись у підвалі від обстрілів.
Олені довелося народжувати у сховищі, але, на щастя, і з матусею, і з дитинкою усе гаразд.
Як стрес може вплинути на рівень компенсації? Та які можливі ризики для майбутньої мами та плода?
Стрес викликає зростання рівня цукру в крові — компенсація сильно страждає. Тож важливо ретельно стежити за показниками глікемії і дотримуватися свого плану лікування діабету (інсулінотерапія, харчування, помірні фізичні навантаження тощо).
Якщо ви піддаєтеся стресу протягом тривалого проміжку часу, це може збільшити ймовірність виникнення важких ускладнень діабету, зокрема з боку серцево-судинної системи.
Навчиться правильно справлятися зі стресом. За можливісті, виїжджайте у безпечне місце (принаймні туди, де немає активних бойових дій). Якщо відчуваєте, що ви неспроможні впоратися самотужки — зверніться по професійну допомогу.
Дайте кілька порад майбутнім матусям з діабетом.
Найперше — це підготовка до діа-вагітності: заздалегідь здати необхідні аналізи та пройти обстеження, привести до норми цукри та вагу, відмовитися від паління, алкоголю тощо.
Друге — знайти «свого» ендокринолога та акушера-гінеколога, які будуть вам допомагати. Взаєморозуміння між вами трьома дасть бажаний результат, а саме — народження здорового малюка.
За можливості, відвідуйте Школу Діабету. Ці знання можуть вам дуже допомогти, особливо з огляду на теперішній час.
Намагайтеся бути у максимально захищеному місці та підтримувати зв'язок зі своїм ендокринологом.
Які глікемічні цілі для вагітних з діабетом?
Ось найновіші ендокринологічні рекомендації 2023 року.
Звичайно, це рішення кожного, але, чи варто, на вашу думку, планувати вагітність саме зараз (якщо жінка знаходиться в Україні)? Чи краще зачекати?
Народження дитини — це щастя і ніяка війна не стане на заваді.
Я захоплююся нашими жінками, які, попри все, що відбувається в країні, та попри діабет, виношують та народжують здорових малюків.
Наша нація — найсильніша!
Як діяти вагітній у екстремальній ситуації, якщо, наприклад, почалися пологи у комендантську годину або немає зв'язку із лікарем?
Ділюся військовим досвідом: поруч завжди ЗСУ і поліція! Моїм дівчатам вони допомагали дістатися лікарні вночі.
Проконсультуйтеся заздалегідь із вашим гінекологом щодо того, як поводитися під час пологів.
Всім здоров'я, миру та гарних цукрів!
Читайте також:
Діабет і вагітність: 9 міфів, про які варто знати майбутнім мамам
Інструкція із заміни препаратів інсуліну у надзвичайних ситуаціях: РЕКОМЕНДАЦІЇ ADA 2022
Стрес при діабеті: Як нормалізувати цукри?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані