Синдром хронічної втоми при діабеті: як розпізнати і полегшити стан?

Хронічна втома є поширеним клінічним симптомом серед людей із цукровим діабетом. 

Дізнайтеся більше про причини, можливі наслідки та ефективні способи відновлення енергетичних ресурсів.

Синдром хронічної втоми при діабеті: як розпізнати і полегшити стан? - изображение

Авторка цієї статті — Ольга Крохмалюк, медична редакторка, лікарка-інтерн терапевтка КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1».


Синдром хронічної втоми (інша назва — міалгічний енцефаломієліт)  характеризується сильною втомою, що не зникає після відпочинку, когнітивною дисфункцією, проблемами зі сном, нездужанням після фізичного навантаження, які зберігаються протягом 6-ти місяців і серйозно погіршують повсякденну діяльність людини. 

Причини хронічної втоми при діабеті

Коливання рівня цукру в крові

Однією з причин втоми при діабеті є зміни рівня глюкози (цукру) в крові. Втома може бути пов’язана з коливаннями рівня глікемії, стійкою гіперглікемією (високий рівень цукру в крові) або частими гіпоглікеміями (низький рівень цукру в крові). 

Встановлено, що гострі епізоди гіперглікемії були пов’язані зі зниженням когнітивних функцій і зміною настрою, включаючи підвищену втому. Часті випадки гіпоглікемії також були пов'язані з вищим рівнем втоми. Дослідження за участю дорослих із діабетом 1-го типу показало, що нічні гіпоглікемії сприяють фізичній втомі та погіршують самопочуття протягом дня. 

Ускладнення діабету

Наявність ускладнень діабету та їх симптомів, включаючи симптоми нейропатії, ретинопатії, ураження серця та нирок, також пов’язані з синдромом хронічної втоми. 

Інші причини

Втома може бути наслідком неправильного способу життя (недостатнє харчування або надлишкова маса тіла, недостатня фізична активність, зловживання алкоголем, тютюнопаління, надмірне споживання кофеїну), депресії або емоційного стресу, пов’язаних з діабетом. Коли пацієнти з ЦД не відчувають позитивних результатів від своїх зусиль із самоконтролю та лікування діабету, вони теж можуть відчувати емоційне виснаження і хронічний стрес. 

Наслідки синдрому хронічної втоми

Синдром хронічної втоми може бути виснажливим, негативно впливати на контроль діабету, вести до порушення працездатності та обмеження соціальних контактів, тому варто своєчасно звертатися за допомогою та соціально-психологічною підтримкою. 

Як боротися із синдромом хронічної втоми? 

Ефективними засобами у відновленні енергетичних ресурсів можуть бути: 

  • налагодження режиму сну
  • помірна фізична активність
  • здорове і збалансоване харчування
  • уникнення споживання надмірної кількості кофеїну, алкоголю, енергетиків
  • баланс між активністю та відпочинком
  • встановлення реалістичних цілей
  • психотерапевтична корекція
  • медикаментозна терапія для контролю рівня цукру в крові, лікування ускладнень та супутніх захворювань (за призначенням лікаря)

Синдром хронічної втоми при цукровому діабеті негативно впливає на контроль захворювання та якість життя людини, та потребує втручань, направлених на покращення фізичного та емоційного стану. 

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


Читайте також:

5 речей, які потрібно зробити вранці для кращого контролю рівня цукру в крові

На крок ближче до зцілення: проривні ліки дарують надію мільйонам людей з діабетом

Як повернутися до звичного харчування після свят. 5 простих порад